BLACK PUMAS

Elektrizujúci čiernobiely soul

Kapela Black Pumas je pomerne nová kapela, ktorá vznikla náhodou a napriek tomu majú na konte už 6 nominácii na cenu Grammy, obrovský hit s vyše 198 miliónmi pozretí na Youtube, tešia sa obrovskej popularite s beznádejne vypredanými koncertami.

Spojenie černošského a belošského feelingu. Prirodzený dialóg založený na kontrastoch a ochote posúvať kultúrne dedičstvo do moderného sveta. Stačilo naozaj málo, aby dokázali zaujať. Nešli cestou výpravných videoklipoch ani príbehov s bláznivými a šokujúcimi zábermi. Stavili na jednoduché nápady a na ich precítené spracovanie.

Takto sa to podarilo spevákovi Ericovi Burtonovi a gitaristovi, producentovi Adrianovi Quesadovi. Ako duo Black Pumas nahrali debutový rovnomerne nazvaný album Black Pumas, ktorý im vyniesol nomináciu na Grammy v kategórii Best New Artist. Hneď nato vypredali cele turné v Európe a severnej Amerike.

Americké duo Black Pumas

Kalifornský busker a hudobný nomád Eric Burton si to v roku 2017 namieril do texaského Austinu. Spevák, ktorý začínal v kostolnom zbore či hudobnom divadle sa rozložil na rohu Kongresovej a Šiestej ulice. V tom istom čase hľadal producent Adrian Quesada – držiteľ Grammy a gitarista kapely Grupo Fantasma – ľudí na spoluprácu do svojho nového projektu. Spoločný priateľ oboch muzikantov spomenul Quesadovi, že v živote nepočul lepšieho speváka než Burton. Quesada ho teda kontaktoval, no Burtonovi chvíľu trvalo, než sa mu ozval späť. Zavolal mu a zaspieval cez telefón, o čom Quesada neskôr povedal: „Okamžite som si zamiloval jeho energiu a vedel som, že na nahrávke by znel neskutočne dobre.“

Black Pumas zahrali aj na inauguračnom online evente prezidenta Joea Bidena s umelcami ako Bruce Springsteen, Lady Gaga, Katy Perry či Foo Fighters.

NOMINÁCIE:

2020 – Grammy Awards – Best New Artist

2021 – Grammy Awards – Record of the Year, skladba Collors + American Roots Performace + Album of the Years, album Black Pumas (Deluxe Edition)

2022 – Grammy Awards – Best Rock Performance + Best Rock Album

BAND
Eric Burton – spev, gitara
Adrian Quesada – gitara

Angela Miller – vokály, tamburína
Lauren Cervantes – vokály
JaRon Marshall – klávesy
Brendan Bond – basová gitara
Stephen Bidwell – bicie

2015 ShowTime