Born to be Wild 50 rokov

„Born to Be Wild“ je skladba, ktorú napísal Mars Bonfire pre kanadsko-americkú rockovú skupinu Steppenwolf. Skladba bola vydaná ako singel v roku 1968. Skoro okamžite po vydaní sa stala obrovským hitom, obsadila 2. miesto rebríčka americkej hitparády Billboard Hot 100 a preslávila skupine Steppenwolf po celom svete. Skladba popisuje vzhľad a vlastnosti motorkárov – „I like smoke and lightning / Heavy metal thunder / Racin‘ with the wind / And the feelin‘ that I’m under.“ („Mám rád dym a blesk / burácanie ťažkého kovu / závody s vetrom / a pocit, že podlieham“) a tvrdí sa, že sa stala vôbec prvým heavy metalovým songom, použitím tohto termínu v rockovej hudbe, aj keď to Bonfire napísal pôvodne ako pomalú baladu. Skladba sa hrá v rádiách dodnes. Objavila sa v mnohých filmoch, reklamách a seriáloch. Prvým z nich bol soundtrack k filmu režiséra Dennisa Hoppera Bezstarostná jazda (Easy Rider) z roku 1969. Mnoho kapiel nahralo jej cover verziu, napr. kapely Slade, Status Quo či Black Sabbath.
V roku 2004 bola skladba zaradená na 129. miesto v zozname Rolling Stone’s 500 Greatest Songs of All Time časopisu Rolling Stone. V roku 2009 hudobný kanál VH1 zaradil skladbu na 53. miesto v rebríčku najlepších hardrockových piesní všetkých čias.

Klúčová skladba pre celý album a kľúčová skladba dejín rockovej hudby vôbec. Vynikajúco zahraná, zaranžovaná s geniálnou základnou autorskou myšlienkou. Má v sebe mimoriadne napätie a deklarovanú túžbu po slobode. Ani po 50 rokoch nestráca nič zo svojej dokonalosti a významu. Motorkári ju prijali za svoju hymnu. Geniálne rockové dielo!

JOHN KAY

kanadský spevák, skladateľ a gitarista nemeckého pôvodu, ktorý sa preslávil ako frontman skupiny Steppenwolf. Ako malý musel so svojou matkou na začiatku roku 1945 odísť z Pruska pred sovietskymi vojskami. V roku 1948 odišiel z mesta Arnstadt, ktoré sa nachádzalo v sovietskej okupačnej zóne, a tak sa usadil v Hannoveri v západnom Nemecku (čo je vykreslené v skladbe „Renegade“ z albumu Steppenwolf Seven). V britskej okupačnej zóne potom počúval hudbu zo stanice British Forces Broadcasting Service a v roku 1958 sa nakoniec presunul do Kanady.

V roku 1965 sa pripojil k blues rockovej a folkovej skupine The Sparrows, ktorá mala v Kanade priemerný úspech. Potom odišiel do Kalifornie, kde rozšíril zostavu a meno v roku 1967 zmenili na Steppenwolf. Steppenwolf mal potom medzinárodný úspech s hard rockovými a heavy metalovými skladbami ako „Born to Be Wild“, „Magic Carpet Ride“, „The Pusher“ a „Rock Me“. Úspech sa znásobil použitím skladieb „Born to Be Wild“ a „The Pusher“ v kultovom filme Easy Rider.

STEPPENWOLF

kapela sa pomenovala podla slávneho románu Hermana Hesseho Stepný vlk a v 60 rokoch bola neprehliadnuteľnou súčasťou americkej rockovej scény, vďaka čomu sa dostali aj do kultového filmu Easy Rider. Dosiahla veľký úspech predovšetkým v 60. rokoch. Skupinu založili v roku 1967 v Los Angeles spevák John Kay, gitarista Michael Monarch, basgitarista Rushton Moreve, klávesista Goldy McJohn a bubeník Jerry Edmonton, po zániku torontskej skupiny The Sparrows, ktorú začiatkom 60. rokov rokov založil John Kay.
Skupina predala celosvetovo viac ako 25 miliónov nahrávok (z toho 9 zlatých), pričom jej najúspešnejšie single sú „Born to Be Wild“, „Magic Carpet Ride“ a „Rock Me“.

2015 ShowTime