BRUNO MARS

Svetovej hudobnej scéne vládne ženské pokolenie. V prvej desiatke tých ,,naj“ sú udomácnené Beyoncé, či Adéle. Jediným mužom, ktorému sa podarilo aktuálne predrať do tohto ženského spolku, avšak sa v ňom drží o to pevnejšie, je – Bruno Mars.

Existuje množstvo ľudí, ktorí vedia spievať a hrať na klavíri i gitare. Bruno Mars má však ešte čosi navyše – neskutočnú charizmu. Patrí k tej vlne súčasných umelcov, ktorí si pieseň vedia aj napísať, zaranžovať, odohrať, naspievať a produkovať. Keď vystupuje naživo, je to skutočne naživo. Klasické plnokrvné predstavenie, žiadne pomocné nahrávky vopred. Je to zvukovo aktuálne a pri jeho koncerte sa dokážu baviť nielen tínedžeri, ale aj ich rodičia. Moderný zvuk sprevádzajúci jeho piesne vo vás evokuje pocit, ako by ste to už počuli. A Bruno k tomu pridá ešte aj vizuálne spomienky, vystupuje s klobúkom pripomínajúcim Jacksona, a s gitarou robí dramatické pohyby takmer ako Prince. A ešte je v tom aj kus Elvisa. Nakoniec – nie náhodou – Bruno práve Elvisove skladby hrával odmala v rodinnej kapele.

Ešte si trochu upracme v občianskom preukaze. Bruno Mars sa v skutočnosti volá Peter Gene Hernandez a vyrastal priamo na pláži Waikiki na Honolulu. Ideálne miesto na polihovanie a ničnerobenie, Peter-Bruno však pochádzal z filipínsko-brooklynských koreňov a tak mu bezcieľne flákanie sa nebolo vlastné. A keďže jeho matka bola tanečnicou a otec bubeníkom, v žilách mu koloval rytmus už od narodena. Ako dvojročný bol takým bacuľatým dieťaťom, že ho všetci začali volať Bruno – podľa v tom čase populárnom stodvadsaťkilovom zápasníkovi Brunovi Sammartinovi.
Už ako štvorročný nastúpil do rodinnej kapely a denne – v baroch – mastil hity Jacksona, Presleyho, či Temptations.
A čo jeho priezvisko Mars? To má svoje korene v období, keď dospel a presťahoval sa do Kalifornie – kde chcel byť čo najbližšie k hudobnému biznisu. Vo Los Angeles sa spočiatku necítil príliš vo svojej koži, cítil sa stratený, ako keby doňho nepatril a mal pocit, že najmä dievčatá a ženy sa na neho pozerajú ako na návštevníka z inej planéty. A tak sa stal Marsom…

A teraz trochu podobnosti s Lady Gaga. Obaja najprv písali obrovské hity pre niekoho celkom iného. Bruno pomohol k popularite Seanovi Kingstonovi, čosi posunul kapele Maroon 5, pred troma rokmi napísal hudbu pre Zimnú olympiádu a K´naanovi pomohol s hymnou pre futbalový šampionát. Keď bolo jasné, že dar na hit má neuveriteľný, rozhodol sa svoje pesničky aj spievať. Opäť zásah! Hneď prvý singel a debutový album skočil na najvyššie hitparádové priečky a odvtedy sa Bruno pozerá na konkurenciu zvrchu. Povesť si trochu pošramotil hlúposťou s drogami (policajti u neho našli kokaín). Našťastie si Bruno okamžite nasypal na hlavu popol, zaplatil kauciu, „odmakal“ dvesto hodín verejnoprospešných prác a absolvoval aj posedenia u psychológa. Na oplátku mu vyčistili register trestov a tak si teraz Bruno môže vyskúšať, či vstúpi dvakrát do tej istej rieky. Zjavne sa však rozhodol presláviť len a len hudbou, pretože aktuálne patrí k najplodnejším autorom. Vo svojom ,,šuflíku“ má toľko piesní, že ich sám nestíha naspievať a tak ich opäť posúva skúseným kolegom. Tvrdí, že popularita songov spočíva v jeho havajskom pôvode. Hojdavý reggae štýl v nás totiž evokuje letné dovolenkové pocity a tak sa vďaka Brunovi dostávame na výlet pravidelne. Pri jeho najväčšom hite Locked Out Of Heaven sa síce objavili pochybnosti, či nejde až o príliš veľkú napodobeninu tvorby skupiny The Police, ale Sting sa k tomu vôbec nevyjadril a dokonca sa s Brunom stretol a zaspieval si s ním na jednom pódiu. Mladému umelcovi ide karta a zdá sa, že to tak zostane minimálne v najbližšej päťročnici.

TVORBA

Je známy pre svoje vlastné medzinárodné hity ako sú „Just The Way You Are“ alebo „Grenade“, ale aj pre spoluprácu na piesňach „Nothin ‚on You“ od rappera B.o.B., „Billionaire“ od Travieho McCoya. Ako producent sa podieľal na tvorbe hitov „Right Round“ od rappera Flo Rida či „Wavin‘ Flag“ od K’naana.

14. októbra 2010 vydal svoj debutový album, Doo-Wops & Hooligans. Dňa 22. septembra 2011 bola ohlásená jeho nová skladba It Will Rain, ktorá sa objavila na soundtracku The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 Original Motion Picture Soundtrack, ktorý bol vydaný 8. novembra 2011. Taktiež pesnička Mirror, ktorú naspieval spolu s Lil Waynom.

7. decembra 2012 vydal svoj druhý album Unorthodox Jukebox. Singel Locked Out of Heaven z jeho druhého albumu tromfol rebríček Billboard najlepších 100 piesní a bol v prvej desiatke vo viac ako 20 krajinách. Jeho druhý singel „When I was your man“ zožal podobný úspech. Album získal cenu Grammy za najlepší popový vokálny album na výročnom ceremoniáli 2014.

2. februára 2014 vystupoval na prestížnom Super Bowle, kde zožal úspech ako žiaden z predchádzajúcich umelcov. Vystupovali tam vždy len tie najprestížnejšie hviezdy ako Michael Jackson, Bruce Springsteen, Prince či Beyonce. No tohto ročný Superbowl ovládol Bruno Mars a to doposiaľ s najväčším počtom divákov (viac ako 115,3 miliónov), takto sa stalo jeho vystúpenie najsledovanejšou udalosťou v histórii USA.

ZOPÁR JEHO VLASTNÝCH VÝROKOV

· Najkrajšia vec na mojom tele sú moje svaly!
· Som tajne závislý od Youtube.
· Najčudnejšia vec ktorú som o sebe čítal : bol som vo vzťahu s Oprah
· Neviem žiť bez svojich klobúkov!
· Mám rád dievčatá ktoré sú sami sebou.
· Ak sa mám opísať troma slovami, som: statočný, silný a statočný.
· Rada pre tých ktorý chcú spievať: Neprestávajte veriť!

OCENENIA

grammy logo      bbma-logo2       Brit Awards        2013_MTV_EMA_Logo

vma - 2013 logo     amas      AMA Awards

ASCAP Awards             Juno Awards           People's_Choice_Awards_logo.svg           BT Digital Awards

MUSIC PLAYER

2015 ShowTime